Uverejnené

Kamenný olej – čo to vlastne je?

Kamenný olej je vlastne olej získaný z kameňa. Konkrétne z bridlice, ktorá sa ťaží aj spracováva v Tirolsku. Táto jedinečná látka pochádza z prehistorických rastlín a živočíchov. Formovala sa mnoho rokov a vďaka svojmu jedinečnému zloženiu má mimoriadne priaznivý účinok na ľudské zdravie. Kamenný olej je považovaný za všestranný prírodný prostriedok proti problémom s kĺbmi, poruchám obehového systému a problémom s pohybovým aparátom, či problémom s kožou. Účinná látka kamenný olej charakterizuje celú škálu ponúkaných výrobkov.

Kamenný olej sa vyrába v rodinnom podniku v Bächentalskom údolí v pohorí Karwendel v Tirolsku. Domáci ho nazývajú čierne zlato. Spracúva sa tam už neuveriteľných 119 rokov. Rovnako neuveriteľný je aj proces výroby.
Ako je možné získať olej z kameňa?

Vedeli ste, že olejová bridlica, z ktorej sa vyrába kamenný olej, horí?

Olejová bridlica (to z čoho sa získava kamenný olej) je usadená vo vápencovej hornine. Najskôr je potrebné horninu získať (vydolovať), rozdrviť na menšie kusy, ručne pretriediť a následne dopraviť lanovkou do výrobne. Tam sa olejová bridlica ďalej drví na vhodnú veľkosť pre ďalšie spracovanie. Špeciálne taviace pece sa naplnia drvenou bridlicou a pri vysokej teplote, až 450° C, začne bridlica uvoľňovať plyn. Takto uvoľnený plyn sa skvapalní v špeciálnej kondenzačnej nádobe. Získaný kamenný olej sa prefiltruje a meria sa kvalita oleja. Výsledný produkt je už čiastočne firemným tajomstvom. Kamenný olej sa využíva na celú paletu užitočných výrobkov – od prípravkov do kúpeľa, mastí aj mydiel, šampónov, masážnych olejov, dokonca aj prípravky pre zvieratká 🙂