Uverejnené

Síra a jej účinky na ľudský organizmus

Síra je biogénny prvok, označuje sa symbolom S, prirodzene sa vyskytuje v prírode a je zapísaná v periodickej tabuľke chemických prvkov pod číslom 16 s molekulárnou hmotnosť 32 🙂 Toto sme sa všetci učili na hodinách chémie na základnej škole. Ale málokto si z nás pamätá, že síra je pre ľudí potrebná, pretože má veľmi priaznivé účinky pre naše zdravie. Síra, vápnik a fosfor sú tri najrozšírenejšie minerály v ľudskom tele.

Síra je siedmy alebo ôsmy najpočetnejší prvok v ľudskom tele (podľa hmotnosti človeka).

Síra je súčasťou každej bunky tela, pretože sa nachádza v dvoch aminokyselinách – metionín a cysteín. Z aminokyselín sú zložené bielkoviny, ktoré predstavujú základný pilier zdravej výživy človeka. Bielkoviny majú v ľudskom organizme pestrú paletu funkcií – sú dôležité pre energetický metabolizmus, bunkový cyklus, transportné mechanizmy, imunitu, bunkovú signalizáciu, majú regulačné aj stavebné funkcie. A tým pádom mnoho funkcií v našom tele zastáva aj samotná síra. Síra má dôležitú úlohu v mnohých rozhodujúcich funkciách v našom tele – napríklad na tvorbu bielkovín, na tvorbu a opravu DNA, na pomoc pri metabolizovaní potravy v tele a na ďalšie dôležité procesy. Naše telo potrebuje síru na to, aby vytvorilo a opravilo DNA (deoxyribonukleová kyselina). Tak dokáže chrániť naše bunky pred poškodením, ktoré môže viesť k vážnym chorobám, ako je napr. rakovina. Síra tiež pomáha nášmu telu metabolizovať (spracovávať) jedlo a prispieva tak k zdraviu vašej pokožky, vlasov, šliach, väzov a kĺbov.

Síra sa používa na liečbu mnohých druhov kožných porúch a chorôb. Na liečbu akné sa používa sírový krém, pleťové mlieko, masť a mydlo. Sírna masť sa používa na liečbu seboroickej dermatitídy a na liečenie svrabu. Síra sa môže použiť aj na iné stavy, ktoré určí lekár/lekárnik. Síra má tiež antibakteriálne účinky proti baktériám, ktoré spôsobujú akné. Môže tiež pomôcť podporiť očistu pokožky a často sa využíva ako podpora pri zmiernení prejavov atopického ekzému.

Medzi príznaky nedostatku síry patria: kŕče nôh a chodidiel, citlivosť na hlasné zvuky, svalové zášklby a kŕče alebo tiež stres a podráždenosť.

Síra je pre život nevyhnutná. Je menšou zložkou tukov, telesných tekutín a kostných minerálov. Síra je kľúčovou zložkou väčšiny bielkovín (spomínané aminokyseliny cysteín a metionín). Síra je súčasťou aj dvoch vitamínov (biotín a tiamín). Keď síra vstúpi do nášho tela, môže sa začleniť do tkanív, ako je pokožka či kĺbová chrupavka. Do pokožky samotnej sa síra najlepšie dostane pri jej kontakte, teda cez sírne krémy, oleje, maste a ďalšie prípravky, ktoré obsahujú síru. Kamenný olej získaný z ropnej bridlice prirodzene obsahuje obrovské množstvo prírodnej síry. Tá pomáha v starostlivosti o zdravie a proti problémom s pohybovým aparátom, problémom s kožou tela aj pri problémoch s pokožkou hlavy.